Adaçayının Faydaları

0
28866

Tarih boyunca birçok kültür adaçayını çeşitli sebeplerle kullanmıştır. 14. Yüzyılda Avrupalılar büyüye karşı korunmak için adaçayına yoğun ilgi göstermiştir. Arap yarımadasında ise adaçayının ölümsüzlük kazandırdığına inanılırdı. Özellikle 17. Yüzyılda adaçayına çok büyük bir ilgi olmuştur. Zamanla adaçayına olan ilgi azalmış olsa da günümüzde faydaları ile yeniden popüler hale gelmeyi başarmıştır.

Adaçayı Bitkisi

Adaçayının faydaları özellikle son yıllarda çok daha iyi anlaşılır bir hale gelmiştir. Ülkemizde ve dünyada Ada çayının tüketimi her geçen gün daha da artmaktadır. Ada çayının Latince ismi Salvia Officinalis’dir. Adaçayı bitkisi ülkemizde halk arasında dişotu olarak da bilinmektedir. Adaçayı bitkisinin kullanılan kısmı yapraklarıdır. Kurutulan yapraklardan çay elde edilmektedir. İçimi güzel olan Adaçayı, Uluslararası Bitki Derneğince 2001 yılında “Yılın Bitkisi” seçilmiştir. Yaprakları taze veya kuru olarak kullanılan Adaçayının yararları ise adeta saymakla bitmemektedir. Mutfakların vazgeçilmezi olan ve yemeklere tat katması içinde kullanılan bu muhteşem bitki 70-80 cm boyundaki ağaçlarda yetişmektedir. .Adaçayı bitkisi ılıman iklimleri sevmektedir. İzmir tarafında sıkça yetiştirilmektedir. Tıbbi adaçayı özelliği bulunan Salvia Officinalis ise ülkemizde yetişen bir bitki değildir. Çeşitli adaçayı türleri ülkemizde yetişiyor olsa da içerik açısından ele alındıklarında fazla etkili olmadıkları görülmektedir. Çiçek açmadan önce Mayıs ve Haziran aylarında toplanan Adaçayı çok zengin bir besin kaynağı olarak dikkat çekmektedir. A. C, K ve B6 bakımından oldukça zengin olması Adaçayı bitkisini tam bir vitamin deposuna çevirmektedir. Magnezyum, Potasyum, Demir ve Kalsiyum açısından da zengin olan Adaçayı, faydaları ile insan sağlığına muhteşem katkılarda bulunmaktadır.

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Adaçayının beyin fonksiyonlarını geliştirici özelliği bulunmaktadır. Sizde Adaçayı tüketerek beyin fonksiyonlarınızın daha iyi duruma gelmesine yardımcı olabilirsiniz.

Karaciğer sağlığına muhteşem katkılar yapan bir bitkidir. Adaçayı karaciğeri temizlemesi ile de öne çıkmaktadır.

Adaçayının faydaları içerisinde aşırı terlemeyi azaltıcı etkisinin bulunması da yer almaktadır. Aşırı terleme sorunu yaşıyorsanız sizde Adaçayı kullanmayı mutlaka listenize eklemelisiniz.

Sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Adaçayı tüketimi stresi azalttığı için kişinin sakinleşip rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonlarından şikayetçi olanların adeta imdadına koşmaktadır. Enfeksiyonun tedavisine destek olmakta ve bu problemin çözüme ulaşma süresini bir hayli kısaltmaktadır.

Zararlı toksinlerin insan vücudundan atılmasında Adaçayının rolü büyüktür. Sizde Adaçayı sayesinde vücudunuzu zararlı toksinlerden kurtarabilirsiniz.

Hafızayı güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Adaçayı tüketenlerin hafızaları kuvvetlenmektedir. Sizde daha güçlü bir hafızaya sahip olabilmek için Adaçayının faydalarından istifade eden insanların arasına katılabilirsiniz.

Kan şekerini düşürücü özelliği bulunan Adaçayı, bu yönü ile de büyük beğeni toplamaktadır. Kan şekeriniz yüksekse Adaçayından sizde yararlanmalısınız.

Adaçayının kullanım alanı neredeyse saymakla bitmemektedir. Mantar enfeksiyonlarına karşı da fazlasıyla etkili bir bitkidir.

Saçları beyazladığı için şikayetçi olanlara da yardımcı olmaktadır. Adaçayı içmek saç beyazlamasını yavaşlatmaktadır.

Stres ve sinir yüzünden başı ağrıyan insanların kurtarıcısı niteliğindedir. Adaçayı sinirsel baş ağrılarının çok daha hafif geçmesini sağlamaktadır.

Dişeti iltihaplanmalarında Adaçayından yararlanılmaktadır. Dişeti iltihaplanmasına karşı da oldukça etkilidir.

Alzheimer hastalığına karşı da tüketilir. Adaçayı bu hastalığa karşı yardımcı ve destekleyici olarak kullanılabilmektedir.

Adaçayının faydaları arasında safra kesesini çalıştırması da bulunmaktadır. Adaçayı safra kesesini çalıştırıcı özelliklere sahiptir.

Boğaz ağrısının geçmesine yardımcı olur. Boğaz ağrısı çekenlerin yararlanması gereken bir bitkidir.

Adaçayı pek çok insan tarafından gargara suyu olarak da kullanılmaktadır.

Kan dolaşımını arttırıyor olması selülit probleminin azalmasına katkıda bulunmaktadır.

Yaşlığı geciktirici özelliği bulunmaktadır. Bunun sebebi kan dolaşımını hızlandırması ve hücre yenilenmesine yardım etmesidir. Hasar görmüş hücrelerin onarılmasında çok etkilidir. A vitamini ve kalsiyum bakımından zengin olan adaçayı, ciltte bulunan kırışıklıkları ve çizgileri azaltmaktadır. Sağlıklı bir cilt yapısına sahip olmak isteyenler adaçayının faydalarını değerlendirebilirler.   Adaçayı yapraklarından elde edilen yağ kafa derisine masaj yapılarak uygulandığında saçın çok daha sağlıklı olmasını sağlar. Saç dökülmesi e önleyen adaçayı yağı ile sizde saç sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Adaçayı kalp ritminin düzenli olmasını ve kardiyovasküler sistemin doğru çalışmasını sağlar. Bunun nedeni adaçayının içerisinde 20 mg kalsiyum bulunmasıdır. Adaçayı kalp sağlığını koruma konusunda oldukça başarılıdır.

İshale ne iyi gelir sorusunun yanıtı niteliğindedir. Adaçayında bulunan lifler midenin daha güçlü olmasında önemli rol oynar. Bu yönü ile ishale iyi gelen bitkiler arasındaki yerini çoktan almıştır.
Ağız ve diş sağlığını korumaktadır. Adaçayı ile ağzınızı çalkalarsanız diş etlerinizin çok daha sağlıklı olmasını sağlarsınız. Ağız yaralarının geçmesine de yardım eden adaçayı ile sizde sağlıklı ve pırıl pırıl dişlere kavuşabilirsiniz.

Adaçayının insan sağlığına çok sayıda faydası vardır. Hafızayı güçlendirmekten sindirim sistemi problemlerini çözmesine kadar pek yararı dikkat çekici niteliktedir. Sizde hayat kalitenizi arttırmak için etkili bir adım atmak istiyorsanız Adaçayının faydalarından yararlanmaya başlamalısınız. Terleme sorunu çözen ve zararlı toksinleri vücuttan atan Adaçayı muazzam etkileri ile sizin de vazgeçilmeziniz olabilir. Adaçayı yalnızca çay şeklinde kullanılmamaktadır. Taze yapraklarından özü çıkarılarak yağ olarak da kullanılabilmektedir. Bu faydalı bitkiyi sizde değerlendirebilir ve sağlıklı bir yaşamın kapısını kendiniz ve sevdikleriniz için ardına kadar açabilirsiniz. Sadece 2 kaşık adaçayının bile günlük K vitamini gereksinimimin %30’luk bölümünü karşılamaya yettiğini unutmamalısınız. K vitamini sayesinde kemiklerinizin güçlü kalmasını, yaralarınızın daha çabuk iyileşebilmesini, kanınızın normal şekilde pıhtılaşmasını ve hastalıklara karşı daha fazla direnç göstermeyi başarabilirsiniz. Beyin fonksiyonu azalmış olan insanlarda bu sorunu çözmek için adaçayından yararlanıldığı gerçeği gibi önümüzde pek çok somut delil bulunmaktadır. Kafa derisi enfeksiyonları, yağlı saçlar ve kepek gibi sorunlar içinde adaçayı kullananların sayı azımsanmayacak kadar fazladır. Zengin içeriği ile dikkatleri üzerinde toplayan adaçayı sizin de sağlığınıza sağlık katabilir.

Adaçayının Cilde Faydaları Nelerdir?

Adaçayı anti bakteriyel özelliğe sahip olduğu için cildi mikroplardan kolaylıkla arındırabilmektedir. Bitkisel yollarla cilt sağlığınızı korumayı istiyorsanız size adaçayının cilde olan etkilerinden faydalanabilirsiniz. Cilt ve deri rahatsızlıkları çekenler içinde bulunmaz bir nimet olan adaçayı, antiseptik ve anti iltihap etkileri ile sedef ve egzama gibi çok sayıda sorunun giderilmesine katkıda bulunur. Adaçayı yağlı ciltler için tonik görevi de yapmaktadır. Cildin yağ dengesini sağlar ve kişinin sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmasına yardım eder.
Cildinize canlılık ve sağlık kazandırmak için adaçayını kullanabilirsiniz. Pürüzsüz ve güzel birl de sahip olmanız adaçayı ile hiçte zor değil.

Adaçayının Hazırlanışı

Kaynamış suyu 2 çay kaşığı kadar adaçayının üzerine döktükten sonra yaklaşık 5-10 dakika bekleyin. Bu sürenin sona ermesi ile birlikte elde ettiğiniz karışımı içebilirsiniz. Çok fazla tüketmeniz halinde Adaçayının tadı size acı gelebilir. Bu nedenle tatlandırmak adına dilerseniz içerisine birkaç damla limon sıkabilirsiniz. Günde 1-2 fincan içerseniz adaçayının faydasını en güzel şekilde görebilirsiniz.

Adaçayı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Yaprakları yeşil ve griye çalan renkte olan adaçayları tazeliğini korumaktadır. Taze olan adaçayının yapraklarında siyah noktalar göremezsiniz. Rengi de sarıya çalmamaktadır. C vitamini açısından zengin olan adaçayını alırken yapraklarının durumuna bakarak seçiminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Adaçayı Nasıl Saklanır?

Adaçayı kurutulmuş bir haldeyse hava geçirmediğine emin olarak cam bir kavanozda muhafaza edebilirsiniz. Bu sayede adaçayı 6 ay boyunca tazeliğini korumayı başaracaktır. Kavanozu kuru, loş ve serin birde tutmanız gerekmektedir. Adaçayı taze ise çok az hava alan bir plastik kabın içerisinde saklayabilirsiniz.

Adaçayının Yan Etkileri Nelerdir?

Emziren anneler ve hamile kadınlar adaçayından uzak durmalıdır. Adaçayının içeriğinde bulunan kafur ve thujone bileşenleri fazla tüketim sonucunda toksit etki meydana getirebilmektedir. Bu yüzden adaçayının iki haftadan daha uzun bir süre kullanılması kesinlikle önerilmemektedir. Ancak herhangi bir sağlık sorumunuzdan dolayı adaçayı kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Adaçayının Zararları Nelerdir?

Adaçayı tüketirken tansiyon hastalarının dikkatli davranması gerekmektedir. Tansiyon sorunu olan kişilerin doktoruna danışması ve günlük ne kadar adaçayı içebileceğini öğrenmesi yerinde bir davranış olacaktır.

Adaçayının erkeklerde sperm sayısını azalttığı ile alakalı iddialar bulunmaktadır. Sperm sayısı konusunda problem yaşayan erkeklerin adaçayı tüketmeden önce doktorlarına danışması gerekmektedir.

Aşırı kullanıldığında midede sorunlar çıkmasına sebebiyet verebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here