Acı Çehre Çayının Faydaları

0
1459

Boyu 6 metreye kadar uzayabilen acı çehre bitkisi Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açmaktadır. Akdikenler ailesinin bir üyesidir. Britanya anavatanı olarak kabul edilmektedir. Meyve açtığında meyvelerinin ilk rengi yeşildir. Daha sonra kırmızıya ve olgunlaşma süreci tamamlandığında ise siyaha dönerler. Acı çehre meyvesinin 20 tanesi küçük bir çocuğu zehirleyebilmektedir. Bu nedenle acı çehre bitkisinin meyvelerine karşı dikkatli olmak gerekmektedir. İnsan sağlığına çok sayıda yararı bulunan acı çehre bitkisi, yanlış kullanılması halinde çok ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden acı çehre kullanırken her zaman için dikkatli olunması önem taşımaktadır. Şimdi kısaca acı çehre çayının faydalarını ve olası zararlarını inceleyelim.

aci-cehre-cayinin-faydalari

Acı Çehre Çayının Faydaları

Kabızlık:

Kabızlık çok fazla karşılaşılan problemler içindedir. Kabızlık yaşadığı için günlük yaşantısı olumsuz etkilenen insan sayısı bir hayli fazladır. Acı çehre çayının ishal yapıcı etkisi bulunmaktadır. Bu yönü kabızlık sorununun giderilmesinde kullanılır. Acı çehre ağacının kabuğu kurutularak çay hazırlanır. Acı çehre çayını dilerseniz başka bitkilerle de karıştırarak tüketebilirsiniz. Kabızlığın ortadan kaldırılmasında çok yararlı olan bu çay sizin de vazgeçilmeziniz olabilir.

Basur:

Acı çere çayı basur probleminin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak da kullanılmaktadır. Güçlü etkileri ile basur rahatsızlığı olanlara yardımcı olmaktadır. Acı çehre çayı tüketenlerin basur sorunlarının hafiflediği bilinmektedir. Sizde basur sorunu yaşıyorsanız acı çehre çayını deneyip sorunu gidermeyi deneyebilirsiniz.

Karaciğer Hastalıkları:

Karaciğer hastalıklarının tedavi edilmesi içinde acı çehre çayının faydalarından istifade edilmektedir. Karaciğer rahatsızlığından sizde müzdarip iseniz acı çehre çayını denemek isteyebilirsiniz.

Safra Kesesi Hastalıkları:

Safra kesesinde meydana gelebilecek rahatsızlar çok can sıkıcı durumların oluşmasına neden olabilmektedir. Acı çehre çayı safra kesesi hastalıklarının giderilmesinde de önemli bir rol üstlenmeyi başarmaktadır. Safra kesesi rahatsızlıklarının tedavisi için acı çehre çayından yararlanılmaktadır.

İdrar Yolları ve Böbrekler:

Böbreklerde ve idrar yollarında kristaller ve tuzlar oluşmaktadır. Acı çehre çayı oluşan bu tuz ve kristallerin dökülmesini sağlamaktadır. Bu problemleri yaşıyorsanız acı çehre çayının faydalarını değerlendirmelisiniz.

Deri Hastalıkları:

Deri hastalıklarının tedavisinde acı çehre çayı oldukça faydalıdır. Deri rahatsızlıklarınız bulunuyorsa acı çehre çayının mucizevi etkilerinden yararlanmanız akıllıca bir adım olabilir.

Gut Tedavisi:

Gut hastalığının tedavisinde de acı çehre çayından istifade edilebilmektedir.

Menopoz:

Menopozun o rahatsız verici belirtilerini azalmak ve bu dönemi çok daha kolay bir şekilde geçiştirmek için sizde acı çehre çayının faydalarından yararlanan insanlar arasına katılabilirsiniz.

Acı Çehre Çayının Hazırlanışı

Acı çehre çayının doğru şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bu konu büyük önem taşımaktadır. Bir su bardağı kaynamış su i yemek kaşığı kurutulmuş acı çehre kabuğunun üzerine konulur ve 20 dakika demlenmesi beklenir. Demlenmesinin ardından iki eşit parçaya bölünür. Acı çehre çayı günde 2 sefer içilmektedir. Uzun süre içilmesi halinde bağımlılık yapma ihtimali bulunduğu için bu konuya dikkat etmek gerekmektedir.

Acı Çehre Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Bu bitkiye karşı alerjisi olanların acı çehre çayından uzak durması en doğrusu olacaktır. Küçük çocuklar ve hamile kadınlarında acı çehre çayı içmemesi gerekir. Çok uzun zaman içilmesi halindeyse acı çehre çayı karaciğer ve böbrek hastalıklarına neden olabilmektedir.

Sizler için acı çehre çayının yararlarına ve zararlarına değindik. Sağlığa pek çok faydası bulunan acı çehre çayını doğru şekilde hazırlayıp doğru oran ve zaman diliminde tüketmenin ne denli önemli olduğunun altını çizdik. Uzun zaman içilmesi halinde bağımlılık yapabileceği için sadece sağlığınıza yarar getirecek kadar tüketmeye özen göstermelisiniz. Aksi halde az öncede belirttiğimiz gibi böbrek ve karaciğer rahatsızlarına yakalanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here